TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-19JE
DTS20W25-19JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-19JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W25-19JE.pdf
Availability of DTS20W25-19JE
QUANTITY
DTS20W25-19JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-19JE
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-19JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-19JE
Related LinksDTS20W, DTS20W25-19JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-19JE Details Description
Related parts for DTS20W25-19JE
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
RELAY SSR COOL PACK SPST-NO 65A datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
AB 3C 3#12 PIN PLUG datasheet.pdf
600 mA/1000 mA, 2.5 MHz Buck-Boost DC-to-DC Converter IC datasheet.pdf