TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-19SN-LC
DTS20W25-19SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-19SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
DTS20W25-19SN-LC.pdf
Availability of DTS20W25-19SN-LC
QUANTITY
DTS20W25-19SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-19SN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-19SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-19SN-LC
Related LinksDTS20W25, DTS20W25-19SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-19SN-LC Details Description
Related parts for DTS20W25-19SN-LC
RES SMD 56K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 200mA (Flash) Camera Flash 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf