TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-20AC
DTS20W25-20AC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-20AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN
Datasheet Download
DTS20W25-20AC.pdf
Availability of DTS20W25-20AC
QUANTITY
DTS20W25-20AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-20AC
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-20AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 12 (4), 16 (13), 20 (10)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-20AC
Related LinksDTS20W, DTS20W25-20AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-20AC Details Description
Related parts for DTS20W25-20AC
CONN STRAIN RELIEF COVER 7POS datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 2% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN SPLIC PARA 500-600MCM SOLIS datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
21WA4 F CRIMP BODY datasheet.pdf
BOARD DEMO PICDEM PIC18F45K50 datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf