TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-29AN
DTS20W25-29AN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-29AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN
Datasheet Download
DTS20W25-29AN.pdf
Availability of DTS20W25-29AN
QUANTITY
DTS20W25-29AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-29AN
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-29AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-29AN
Related LinksDTS20W, DTS20W25-29AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-29AN Details Description
Related parts for DTS20W25-29AN
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SCREWS PLATED M3.5X12MM 100PK datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ3A M20 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V U2J RADIAL datasheet.pdf