Vicor Corporation VE-B61-EX-B1
VE-B61-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B61-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VE-B61-EX-B1.pdf
Availability of VE-B61-EX-B1
QUANTITY
VE-B61-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B61-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-B61-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B61-EX-B1
Related LinksVE-B61, VE-B61-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B61-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-B61-EX-B1
FAN AXIAL 528X80MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 3.7 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 44POS datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf