TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-29BN
DTS20W25-29BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-29BN
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT
Datasheet Download
DTS20W25-29BN.pdf
Availability of DTS20W25-29BN
QUANTITY
DTS20W25-29BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-29BN
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-29BN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-29BN
Related LinksDTS20W, DTS20W25-29BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-29BN Details Description
Related parts for DTS20W25-29BN
RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HOUSING ASSY 3 POSN STD REC datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
ADAPTER HAN 6B TO DSUB 9 datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf