TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-29SN-LC
DTS20W25-29SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-29SN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT
Datasheet Download
DTS20W25-29SN-LC.pdf
Availability of DTS20W25-29SN-LC
QUANTITY
DTS20W25-29SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-29SN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-29SN-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-29SN-LC
Related LinksDTS20W25, DTS20W25-29SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-29SN-LC Details Description
Related parts for DTS20W25-29SN-LC
JUMPER-H1500TR/A3048Y/X 6" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A 370 MOHM SMD datasheet.pdf
POE+ GIGA-MINIMC, 2TX/LX-SM1310- datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf