TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-43HA
DTS20W25-43HA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-43HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W25-43HA.pdf
Availability of DTS20W25-43HA
QUANTITY
DTS20W25-43HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-43HA
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-43HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-43HA
Related LinksDTS20W, DTS20W25-43HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-43HA Details Description
Related parts for DTS20W25-43HA
CAP ARRAY 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 21POS STR datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 88.38K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf