TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-4BB
DTS20W25-4BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-4BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT
Datasheet Download
DTS20W25-4BB.pdf
Availability of DTS20W25-4BB
QUANTITY
DTS20W25-4BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-4BB
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-4BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (8), 20 (48)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-4BB
Related LinksDTS20W, DTS20W25-4BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-4BB Details Description
Related parts for DTS20W25-4BB
CABLE 4COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 16V 0201 datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 26POS M-M 6.0M datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL 660NM RED DIFF datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CHAMP.050 REC ASS'Y 68P PB-FREE datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf