TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-61AD
DTS20W25-61AD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-61AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
DTS20W25-61AD.pdf
Availability of DTS20W25-61AD
QUANTITY
DTS20W25-61AD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-61AD
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-61AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-61AD
Related LinksDTS20W, DTS20W25-61AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-61AD Details Description
Related parts for DTS20W25-61AD
Crystal 4.0000MHz 30ppm Series 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR VERT datasheet.pdf
CONN FPC 23POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WB THRDPLNGR BTMXIT 2.0M CABLE datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf