TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-61JN
DTS20W25-61JN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-61JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W25-61JN.pdf
Availability of DTS20W25-61JN
QUANTITY
DTS20W25-61JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-61JN
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-61JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-61JN
Related LinksDTS20W, DTS20W25-61JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-61JN Details Description
Related parts for DTS20W25-61JN
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf