CUI Inc. DTS240050SUDC-P13N
DTS240050SUDC-P13N picture photo
Mfg. Part Number
DTS240050SUDC-P13N
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W
Datasheet Download
DTS240050SUDC-P13N.pdf
Availability of DTS240050SUDC-P13N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS240050SUDC-P13N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS240050SUDC-P13N
Internal Part NumberEIS-DTS240050SUDC-P13N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS240050SUDC-P13N
Related LinksDTS240050, DTS240050SUDC-P13N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS240050SUDC-P13N Details Description
Related parts for DTS240050SUDC-P13N
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC OVER/UNDER VOLT PROTECT 6UPAK datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
YRLY TMR FLUSH24VDC 4 CIR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
ELECTRIC CRIMP MACHINE CS300 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12MSOP datasheet.pdf