CUI Inc. DTS240083UDC-P7P
DTS240083UDC-P7P picture photo
Mfg. Part Number
DTS240083UDC-P7P
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W
Datasheet Download
DTS240083UDC-P7P.pdf
Availability of DTS240083UDC-P7P
QUANTITY
DTS240083UDC-P7P Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS240083UDC-P7P
Internal Part NumberEIS-DTS240083UDC-P7P
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS240083UDC-P7P
Related LinksDTS24008, DTS240083UDC-P7P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS240083UDC-P7P Details Description
Related parts for DTS240083UDC-P7P
MOSFET N-CH 50V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN DUAL FEMALE-FEMALE 2POS 3' datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf