TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F11-2JE
DTS24F11-2JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F11-2JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F11-2JE.pdf
Availability of DTS24F11-2JE
QUANTITY
DTS24F11-2JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F11-2JE
Internal Part NumberEIS-DTS24F11-2JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert11-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F11-2JE
Related LinksDTS24F, DTS24F11-2JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F11-2JE Details Description
Related parts for DTS24F11-2JE
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
HSG W/INK STRIP MPX MBRETCLIP datasheet.pdf
IC FPGA 200 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 21POS SKT 24" datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.430" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
10000UF 35V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf