TT Electronics/BI P231-FA25BR50K
P231-FA25BR50K picture photo
Mfg. Part Number
P231-FA25BR50K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
P231-FA25BR50K.pdf
Availability of P231-FA25BR50K
QUANTITY
P231-FA25BR50K Order Process
Ship out your order
Specifications of P231-FA25BR50K
Internal Part NumberEIS-P231-FA25BR50K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPanel Potentiometer
Standard Package300
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP231
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM8 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P231-FA25BR50K
Related LinksP231-FA, P231-FA25BR50K Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
P231-FA25BR50K Details Description
Related parts for P231-FA25BR50K
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 297V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
INC,12-24VDC,NPN/PNP,ABZ PHASE datasheet.pdf
IC AMP LO NSE LNA 7X10MM 36MCOB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 26.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
1000UF 10V 12,9X32,0MM 125C 2000 datasheet.pdf