Cornell Dubilier Electronics LP471M250H1P3
LP471M250H1P3 picture photo
Mfg. Part Number
LP471M250H1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LP471M250H1P3.pdf
Availability of LP471M250H1P3
QUANTITY
LP471M250H1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP471M250H1P3
Internal Part NumberEIS-LP471M250H1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLP
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)530 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.26A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP471M250H1P3
Related LinksLP471M, LP471M250H1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LP471M250H1P3 Details Description
Related parts for LP471M250H1P3
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 14V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W DL +/-15VOUT SIP7 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 12 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FAN 48V 119X119X38MM OC TACH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf