TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F11-2SN
DTS24F11-2SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F11-2SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F11-2SN.pdf
Availability of DTS24F11-2SN
QUANTITY
DTS24F11-2SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F11-2SN
Internal Part NumberEIS-DTS24F11-2SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert11-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F11-2SN
Related LinksDTS24F, DTS24F11-2SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F11-2SN Details Description
Related parts for DTS24F11-2SN
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
RES 193K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CABLE ASSY M12 8POS MALE PIN 10M datasheet.pdf