TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F11-35JB
DTS24F11-35JB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F11-35JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F11-35JB.pdf
Availability of DTS24F11-35JB
QUANTITY
DTS24F11-35JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F11-35JB
Internal Part NumberEIS-DTS24F11-35JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F11-35JB
Related LinksDTS24F, DTS24F11-35JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F11-35JB Details Description
Related parts for DTS24F11-35JB
RES SMD 5.23K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
TK TERM-4838/2478 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC 2DIP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf