Vishay/Dale RNC60H1372FPB14
RNC60H1372FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1372FPB14
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1372FPB14.pdf
Availability of RNC60H1372FPB14
QUANTITY
RNC60H1372FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1372FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1372FPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1372FPB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1372FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1372FPB14 Details Description
Related parts for RNC60H1372FPB14
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf