TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F11-35PC-LC
DTS24F11-35PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F11-35PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN
Datasheet Download
DTS24F11-35PC-LC.pdf
Availability of DTS24F11-35PC-LC
QUANTITY
DTS24F11-35PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F11-35PC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F11-35PC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F11-35PC-LC
Related LinksDTS24F11, DTS24F11-35PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F11-35PC-LC Details Description
Related parts for DTS24F11-35PC-LC
SCR 200V 0.25A SOT-23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC DRVR DSPL LED 40-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 56POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 30POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 24V 5.1A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf