NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC855TCZQ50D4R2
MPC855TCZQ50D4R2 picture photo
Mfg. Part Number
MPC855TCZQ50D4R2
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC855TCZQ50D4R2.pdf
Availability of MPC855TCZQ50D4R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC855TCZQ50D4R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC855TCZQ50D4R2
Internal Part NumberEIS-MPC855TCZQ50D4R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
SeriesMPC8xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC855TCZQ50D4R2
MPC855TCZQ50D4R2 Details Description
Related parts for MPC855TCZQ50D4R2
RES SMD 158 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 297V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
OSC TCXO 16.367667MHZ CLSNWV SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 92MA 6.7 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf