TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F11-99PC
DTS24F11-99PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F11-99PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F11-99PC.pdf
Availability of DTS24F11-99PC
QUANTITY
DTS24F11-99PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F11-99PC
Internal Part NumberEIS-DTS24F11-99PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F11-99PC
Related LinksDTS24F, DTS24F11-99PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F11-99PC Details Description
Related parts for DTS24F11-99PC
IC MPU M680X0 12MHZ 68PLCC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SDIP GW datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE DPDT 24VDC SMD datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 45MM datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.67A 100 MOHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (FLUX, 1A, SINGLE- datasheet.pdf