SSI Technologies Inc P51-300-S-N-M12-20MA
P51-300-S-N-M12-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-S-N-M12-20MA
Brief Description
SENSOR 300PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-300-S-N-M12-20MA.pdf
Availability of P51-300-S-N-M12-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-300-S-N-M12-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-S-N-M12-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-300-S-N-M12-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-S-N-M12-20MA
Related LinksP51-300-S-, P51-300-S-N-M12-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-300-S-N-M12-20MA Details Description
Related parts for P51-300-S-N-M12-20MA
IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 16DFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100CBGA datasheet.pdf
POT 470K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 12MM datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf