TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F13-8SE
DTS24F13-8SE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F13-8SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F13-8SE.pdf
Availability of DTS24F13-8SE
QUANTITY
DTS24F13-8SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F13-8SE
Internal Part NumberEIS-DTS24F13-8SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F13-8SE
Related LinksDTS24F, DTS24F13-8SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F13-8SE Details Description
Related parts for DTS24F13-8SE
TOOL CRIMP 16AWG MINI FIT JR datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC CLK GEN SPREAD SPECTRUM 8MSOP datasheet.pdf
D-SUB 9 POLE FEMALE WITH LED 660 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf