TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-15BB
DTS24F15-15BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-15BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT
Datasheet Download
DTS24F15-15BB.pdf
Availability of DTS24F15-15BB
QUANTITY
DTS24F15-15BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-15BB
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-15BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-15BB
Related LinksDTS24F, DTS24F15-15BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-15BB Details Description
Related parts for DTS24F15-15BB
RES CHAS MNT 0.5 OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL W/BUFF 24SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
RES SMD 64.2KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf