TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-15SD-LC
DTS24F15-15SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-15SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT
Datasheet Download
DTS24F15-15SD-LC.pdf
Availability of DTS24F15-15SD-LC
QUANTITY
DTS24F15-15SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-15SD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-15SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-15SD-LC
Related LinksDTS24F15, DTS24F15-15SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-15SD-LC Details Description
Related parts for DTS24F15-15SD-LC
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
IC DC/DC CONV FLASHMEM 12V 8SOIC datasheet.pdf
SCREW M5X16 REPLACEMENT KT35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 29MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf