TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-18AB
DTS24F15-18AB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-18AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN
Datasheet Download
DTS24F15-18AB.pdf
Availability of DTS24F15-18AB
QUANTITY
DTS24F15-18AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-18AB
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-18AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-18AB
Related LinksDTS24F, DTS24F15-18AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-18AB Details Description
Related parts for DTS24F15-18AB
RES SMD 11K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DECOD/DEMUX 3-8 LINE 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 75-85DB PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf