TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-18JC
DTS24F15-18JC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-18JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F15-18JC.pdf
Availability of DTS24F15-18JC
QUANTITY
DTS24F15-18JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-18JC
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-18JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-18JC
Related LinksDTS24F, DTS24F15-18JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-18JC Details Description
Related parts for DTS24F15-18JC
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DRVR HISIDE 2CH POWERSO10 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
FMBC NEO FLTR 3PH 2ST 55A 480VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 26CKT datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf