Panasonic Electric Works HC1-HL-DC100V-F
HC1-HL-DC100V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC1-HL-DC100V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 100V
Datasheet Download
HC1-HL-DC100V-F.pdf
Availability of HC1-HL-DC100V-F
QUANTITY
HC1-HL-DC100V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1-HL-DC100V-F
Internal Part NumberEIS-HC1-HL-DC100V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current11mA
Coil Voltage100VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)80 VDC
Turn Off Voltage (Min)10 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1-HL-DC100V-F
Related LinksHC1-HL-, HC1-HL-DC100V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1-HL-DC100V-F Details Description
Related parts for HC1-HL-DC100V-F
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE LT HVY NYL BLK 27.6" datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH HEX SPDT 24TQFN datasheet.pdf
HEADER 26POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 5W datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 500KSPS 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf