TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-19BB
DTS24F15-19BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-19BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT
Datasheet Download
DTS24F15-19BB.pdf
Availability of DTS24F15-19BB
QUANTITY
DTS24F15-19BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-19BB
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-19BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-19BB
Related LinksDTS24F, DTS24F15-19BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-19BB Details Description
Related parts for DTS24F15-19BB
CHASSIS STEEL BLACK 5"L X 13.5"W datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A 8SO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1000MM X 900M datasheet.pdf
IDC CONN 28POS PLUG datasheet.pdf