TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-19JB
DTS24F15-19JB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-19JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F15-19JB.pdf
Availability of DTS24F15-19JB
QUANTITY
DTS24F15-19JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-19JB
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-19JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-19JB
Related LinksDTS24F, DTS24F15-19JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-19JB Details Description
Related parts for DTS24F15-19JB
PLUG DBL PIN TIP SHORTED BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
ADVANCED ADAPTER KIT datasheet.pdf
DBMAM25PNMA101F0 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
MICRO 21C P 12" RBW JCKS HT NI datasheet.pdf