TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-35PC-LC
DTS24F15-35PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-35PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN
Datasheet Download
DTS24F15-35PC-LC.pdf
Availability of DTS24F15-35PC-LC
QUANTITY
DTS24F15-35PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-35PC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-35PC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-35PC-LC
Related LinksDTS24F15, DTS24F15-35PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-35PC-LC Details Description
Related parts for DTS24F15-35PC-LC
TERM FORK SH LK VYL 22-18AWG #10 datasheet.pdf
POT 200K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
F3SJ-E0865P25 datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM 18VC ST0201 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 37 OLIV datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf