TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F17-26JD
DTS24F17-26JD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F17-26JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F17-26JD.pdf
Availability of DTS24F17-26JD
QUANTITY
DTS24F17-26JD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F17-26JD
Internal Part NumberEIS-DTS24F17-26JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F17-26JD
Related LinksDTS24F, DTS24F17-26JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F17-26JD Details Description
Related parts for DTS24F17-26JD
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 1POS .250 datasheet.pdf
TRANS L-BAND RADAR LDMOS SOT502A datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf