TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F17-8SC
DTS24F17-8SC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F17-8SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F17-8SC.pdf
Availability of DTS24F17-8SC
QUANTITY
DTS24F17-8SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F17-8SC
Internal Part NumberEIS-DTS24F17-8SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F17-8SC
Related LinksDTS24F, DTS24F17-8SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F17-8SC Details Description
Related parts for DTS24F17-8SC
CONN HEADER LOPRO STR .100 14POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LED GREEN 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT ST-ST 6-PLEX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERMINAL TEAP DLD 2.5/PE DB datasheet.pdf
SHEAR HOLDER REAR datasheet.pdf
22UF 350V 12,5X20 datasheet.pdf