Vishay/Dale D55342H07B10E5RWS
D55342H07B10E5RWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B10E5RWS
Brief Description
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B10E5RWS.pdf
Availability of D55342H07B10E5RWS
QUANTITY
D55342H07B10E5RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B10E5RWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B10E5RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B10E5RWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B10E5RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B10E5RWS Details Description
Related parts for D55342H07B10E5RWS
CABLE CAT3 8COND 24AWG WHT 1000' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
IC PMU CDMA W/CHARGER 49USMDXT datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V 5% BP 0805 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 10CKT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf