TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F19-11AA
DTS24F19-11AA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F19-11AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN
Datasheet Download
DTS24F19-11AA.pdf
Availability of DTS24F19-11AA
QUANTITY
DTS24F19-11AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F19-11AA
Internal Part NumberEIS-DTS24F19-11AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F19-11AA
Related LinksDTS24F, DTS24F19-11AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F19-11AA Details Description
Related parts for DTS24F19-11AA
DIODE GEN PURP 1KV 2A DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX FET 4BIT 16-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL MCB2400 + ULINK2 datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1.5MM TIN datasheet.pdf
CENTER SECTION 1.0 147X323X88MM datasheet.pdf
SL VERT LATCH HEADER TIN 6POS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 14POS datasheet.pdf