TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F19-32SN
DTS24F19-32SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F19-32SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F19-32SN.pdf
Availability of DTS24F19-32SN
QUANTITY
DTS24F19-32SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F19-32SN
Internal Part NumberEIS-DTS24F19-32SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F19-32SN
Related LinksDTS24F, DTS24F19-32SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F19-32SN Details Description
Related parts for DTS24F19-32SN
AMP MMIC SI BIPOLAR 86-SMD PLAST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5C5POS SER 109 COAX datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.7 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf