TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-11SC-LC
DTS24F21-11SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-11SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
DTS24F21-11SC-LC.pdf
Availability of DTS24F21-11SC-LC
QUANTITY
DTS24F21-11SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-11SC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-11SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-11SC-LC
Related LinksDTS24F21, DTS24F21-11SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-11SC-LC Details Description
Related parts for DTS24F21-11SC-LC
CAP CER 3300PF 10V 0402 datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 3GHZ 50 OHM 2DB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 0.374 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
1000 TB SPR CLA WL 1WIRE datasheet.pdf
OSC MEMS 70.445MHZ CMOS SMD datasheet.pdf