TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-16PN
DTS24F21-16PN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-16PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F21-16PN.pdf
Availability of DTS24F21-16PN
QUANTITY
DTS24F21-16PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-16PN
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-16PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-16PN
Related LinksDTS24F, DTS24F21-16PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-16PN Details Description
Related parts for DTS24F21-16PN
RES SMD 536K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BATTERY-BACKUP 3.3V 8VSSOP datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 100.5W 15V 6.7A datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 20 CONTAC datasheet.pdf
FUSE NANO 0906 SIZE FA .050A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf