Amphenol Commercial Products FCE17A15PM6E0
FCE17A15PM6E0 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15PM6E0
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCE17A15PM6E0.pdf
Availability of FCE17A15PM6E0
QUANTITY
FCE17A15PM6E0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15PM6E0
Internal Part NumberEIS-FCE17A15PM6E0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilter D-Sub
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15PM6x0.igsFCE17A15PM6x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15PM6E0
Related LinksFCE17A, FCE17A15PM6E0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15PM6E0 Details Description
Related parts for FCE17A15PM6E0
DIODE GEN PURP 600V 2A AXIAL datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Backlight 28-HTSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf