TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-39SA
DTS24F21-39SA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-39SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F21-39SA.pdf
Availability of DTS24F21-39SA
QUANTITY
DTS24F21-39SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-39SA
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-39SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-39SA
Related LinksDTS24F, DTS24F21-39SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-39SA Details Description
Related parts for DTS24F21-39SA
BRD SPT HING LOCK SNAP LOCK 4MM datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 7.5"L X 7.5"W datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN D-SUB ACCESSORY SCREW LOCK datasheet.pdf
STK600 SOCKET CARD AVR GENERIC datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 89MA 6.3 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO220AA datasheet.pdf
IC FLASH SER 8MB 50MHZ SPI 16CSP datasheet.pdf
0.64MM FEMALE CONTACT,AU,22AWG datasheet.pdf