TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-41BB
DTS24F21-41BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-41BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
DTS24F21-41BB.pdf
Availability of DTS24F21-41BB
QUANTITY
DTS24F21-41BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-41BB
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-41BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-41BB
Related LinksDTS24F, DTS24F21-41BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-41BB Details Description
Related parts for DTS24F21-41BB
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf