TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-41SE-LC
DTS24F21-41SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-41SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
DTS24F21-41SE-LC.pdf
Availability of DTS24F21-41SE-LC
QUANTITY
DTS24F21-41SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-41SE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-41SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-41SE-LC
Related LinksDTS24F21, DTS24F21-41SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-41SE-LC Details Description
Related parts for DTS24F21-41SE-LC
BOX PLASTIC GRAY 7.09"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 5POS VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR ACCELEROMETER 16QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 410MW SOD123 datasheet.pdf