TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-21PA
DTS24F23-21PA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-21PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F23-21PA.pdf
Availability of DTS24F23-21PA
QUANTITY
DTS24F23-21PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-21PA
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-21PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-21PA
Related LinksDTS24F, DTS24F23-21PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-21PA Details Description
Related parts for DTS24F23-21PA
HEX STANDOFF 8-32 NYLON 7/8" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-100' BLACK datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
DRIVE, 3 PHASE 400V, H-FRAME datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 37C P 6" WHT NI datasheet.pdf