TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-21SB-LC
DTS24F23-21SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-21SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT
Datasheet Download
DTS24F23-21SB-LC.pdf
Availability of DTS24F23-21SB-LC
QUANTITY
DTS24F23-21SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-21SB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-21SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-21SB-LC
Related LinksDTS24F23, DTS24F23-21SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-21SB-LC Details Description
Related parts for DTS24F23-21SB-LC
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMA datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TQFN datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf