TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F23-53AC
DTS24F23-53AC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F23-53AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN
Datasheet Download
DTS24F23-53AC.pdf
Availability of DTS24F23-53AC
QUANTITY
DTS24F23-53AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F23-53AC
Internal Part NumberEIS-DTS24F23-53AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F23-53AC
Related LinksDTS24F, DTS24F23-53AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F23-53AC Details Description
Related parts for DTS24F23-53AC
Crystal 4.8000MHz 30ppm 12pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR .100 TIN datasheet.pdf
RES 300 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X5R 0603 datasheet.pdf
ACTIVE INTRNL ANT 1575.42MHZ GPS datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC AXIAL datasheet.pdf
460UF 200V 25.4X66.68 85C AXI datasheet.pdf