TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F25-24HE
DTS24F25-24HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F25-24HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F25-24HE.pdf
Availability of DTS24F25-24HE
QUANTITY
DTS24F25-24HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F25-24HE
Internal Part NumberEIS-DTS24F25-24HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F25-24HE
Related LinksDTS24F, DTS24F25-24HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F25-24HE Details Description
Related parts for DTS24F25-24HE
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
ACP-101 CUTOFF-DIES datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 17VC SOD882 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf