TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F25-24PD-LC
DTS24F25-24PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F25-24PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN
Datasheet Download
DTS24F25-24PD-LC.pdf
Availability of DTS24F25-24PD-LC
QUANTITY
DTS24F25-24PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F25-24PD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F25-24PD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F25-24PD-LC
Related LinksDTS24F25, DTS24F25-24PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F25-24PD-LC Details Description
Related parts for DTS24F25-24PD-LC
MOSFET 2P-CH 30V 1.7A MICRO8 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf