Vicor Corporation V24A36H300BG2
V24A36H300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36H300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V24A36H300BG2.pdf
Availability of V24A36H300BG2
QUANTITY
V24A36H300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36H300BG2
Internal Part NumberEIS-V24A36H300BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36H300BG2
Related LinksV24A36, V24A36H300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36H300BG2 Details Description
Related parts for V24A36H300BG2
IC REG LDO 5V 0.5A D2PAK datasheet.pdf