TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F25-29PD
DTS24F25-29PD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F25-29PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F25-29PD.pdf
Availability of DTS24F25-29PD
QUANTITY
DTS24F25-29PD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F25-29PD
Internal Part NumberEIS-DTS24F25-29PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F25-29PD
Related LinksDTS24F, DTS24F25-29PD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F25-29PD Details Description
Related parts for DTS24F25-29PD
RES SMD 9.31 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SOCKET RELAY CHAS MT RM SERIES datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC AMP HIGH PRECISION datasheet.pdf
CONN SHROUDED PWR HEADER 20POS datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT RLLR LVR datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 250VDC datasheet.pdf